niedziela, 21 marca 2010

Pierwsze rysunki!

Rysunek zawsze zaczynamy delikatną kreską. Ułatwi to nie tylko rysowanie ale także zapewni estetyczność obrazka, bo przy wymazywaniu nie będzie widać lin odciśniętych na kartce przez mocne duszenie. Szkic rysujemy ołówkiem HB, łatwo jest go wytrzeć albo poprawić. Po wykonaniu szkicu jeszcze raz wodzimy po nim ołówkiem - teraz już silniej dociskając grafit i nanosząc detale*.W czasie rysowania realistycznych rysunków, najważniejsza jest uważna obserwacja świata.
Jeśli rysujemy człowieka, zaczynamy od narysowania głowy, a następnie głównych linii i brył.
Głowa służy za miarę :jej szkic posłuży do określenia proporcji pozostałych elementów rysunku.
Przyjmujemy, że klasyczne proporcje sylwetki dorosłego człowieka to wzrost równy siedmiokrotnej wysokości głowy. Tak samo z przedmiotami. Np. Gdy rysujemy bukiet kwiatów. To kwiaty znajdują się na pierwszym planie i to one będą miarą do reszty przedmiotów na rysunku.
Jedną z bardzo prostych technik jest kratkowanie. Umożliwia ona wierne oddanie kształtów lub powiększenie rysunku. Jest to praktyczna metoda, ma jednak jedną wadę nie możemy określić propozycji w drodze obserwacji. Obraz musimy mieć wcześnie wycięty lub wydrukowany i równo pokratkowany.
Drugą łatwą metodą są uproszczone modele (figury). Zaznaczamy konstrukcje, linie poziome, pionowe i łuki, które ułatwiają rozmieszczenie poszczególnych elementów rysunku. Delikatnie je szkicujemy lub zaledwie zaznaczamy ich przebieg za użyciem ołówka HB. Pod koniec szkicowania, wymazujemy je lub zamalowujemy.
* Detale- niewielki element, szczegół będący częścią większej, złożonej całości. (Coś mało ważnego, drobiazg, drobnostka.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz